خانه » بلاگ » پهنای باند چیست؟ تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت
پهنای باند

پهنای باند چیست؟ تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید اینترنت با اصطلاحات مختلفی روبرو شده باشید. این اصطلاحات شامل موارد مختلفی ازجمله سرعت، پهنای باند، حجم، ترافیک و … هستند. این موارد هرکدام تأثیر خاصی در اینترنت مصرفی شما دارند. یکی از موارد مهم پهنای باند اینترنت است که در این بخش به معرفی آن می‌پردازیم و می گوییم bandwidth چیست؟ مهم‌ترین تفاوت‌های آن را با سرعت و ترافیک بررسی می‌کنیم.

منظور از پهنای باند اینترنت چیست؟

پهنای باند چیست؟ پهنای باند شبکه معیاری است که حداکثر ظرفیت یک پیوند ارتباطی سیمی یا بیسیم را برای انتقال داده‌ها از طریق اتصال شبکه در مدت زمان معین نشان می‌دهد. به طور معمول، پهنای باند به تعداد بیت، کیلوبیت، مگابیت یا گیگابیت نمایش داده می‌شود که می‌تواند در مدت زمان ۱ ثانیه منتقل شود. مترادف با ظرفیت، پهنای باند سرعت انتقال داده را توصیف می‌کند. البته پهنای باند معیاری برای سنجش سرعت شبکه نیست و این تصوری اشتباه است که در میان مردم رایج شده است.در واقع پهنای باند ظرفیت انتقال داده یک شبکه کامپیوتری بر حسب بیت در ثانیه (bps) است.

پهنای باند اندازه گیری میزان اطلاعاتی است که یک شبکه، گروهی از دو یا چند دستگاه که بین خود ارتباط برقرار می‌کنند، انتقال می‌دهند. داده‌ها از A به B منتقل می‌شوند درست همان‌طور که آب از طریق لوله‌ها از یک نقطه تأمین به شیرهای مختلف جریان می‌یابد. حجمی که منتقل می‌شود متفاوت است و بر نحوه کارآمدی یک رسانه انتقال، مانند اتصال اینترنت، تأثیر می‌گذارد.

تفاوت بین پهنای باند و توان عملیاتی :

پهنای باند (bandwidth) شبکه به حداکثر مقدار داده ای اشاره دارد که می تواند از طریق یک شبکه یا کانال ارتباطی در یک بازه زمانی معین منتقل شود. توان عملیاتی (Throughput) به مقدار واقعی داده ای اشاره دارد که در یک دوره زمانی معین از طریق یک شبکه یا کانال ارتباطی منتقل می شود.

پهنای باند اختصاصی و اشتراکی چه تفاوتی دارند؟

در پهنای باند اشتراکی شما همزمان با کاربران دیگر در شبکه شرکت سرویس دهنده از این سرویس استفاده می‌کنید که نوسان سرعت را به همراه دارد.

ممکن است سرور هر از گاهی مشغول باشد و سرعت آن پایین بیاید. زیرا همزمان با شما افراد دیگری نیز در حال استفاده از سرور می باشند. امنیت ارسال اطلاعات نیز کاهش می یابد.

اگر اطلاعات مهمی روی سرور قرار است بگذارید بهتر است از پهنای باند اشتراکی استفاده نکنید.

پهنای باند اینترنت

پهنای باند و سرعت اینترنت چه تفاوتی باهم دارد؟

تفاوت سرعت اینترنت و پهنای باند را می توان در یک خط خلاصه کرد. پهنای باند اینترنت مقدار داده ای است که می توان از رایانه شما بارگیری یا بارگذاری کرد، در حالی که سرعت اینترنت به میزان سرعتی است که می توان داده ها را در رایانه بارگذاری یا بارگیری کرد.

پهنای باند و سرعت

انواع پهنای باند اینترنت کدام‌اند؟

پهنای باند در دو نوع مهم اشتراکی و اختصاصی دسته بندی می‌شود.

پهنای باند اشتراکی : این نوع پهنای باند توسط شرکت‌های سرویس دهنده اینترنت ارائه می‌شوند. شبکه این نوع پهنای باند کانال‌های ارتباطی مختلفی دارد که برای انتقال دادن بسته‌های داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان پهنای باندی که در این مدل ارائه می‌شود به نوع شرکت ارائه دهنده سرویس بستگی دارد. این میزان ممکن است از ۱۰ تا ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه متفاوت باشد. این نوع سرویس دارای هزینه پایینی است اما در کنار آن امنیت نیز کاهش می‌یابد و آسیب پذیری بالایی دارند.

پهنای باند اختصاصی : این نوع پهنای باند توسط شرکت‌هایی که دارای کاربری حرفه‌ای اینترنت هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سرویس‌ها دارای قیمت بالایی بوده و به صورت بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته امنیت آن‌ها نیز برای انتقال داده‌ها بسیار بالاست.

تفاوت پهنای باند و ترافیک

اصطلاحات پهنای باند و سرعت معمولا به جای هم استفاده می‌شوند اما این کار کاملاً اشتباه است. دلیل این اشتباه رایج تا حدی به دلیل تبلیغات ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) است که این دو را با اشاره به سرعت بیشتر ترکیب می‌کنند، در حالی که منظور آن‌ها پهنای باند است.

پهنای باند مقدار اطلاعاتی است که در هر ثانیه دریافت می‌کنید، در حالی که سرعت، سرعت دریافت یا دانلود آن اطلاعات است. بیایید آن را با مثال پر کردن وان مقایسه کنیم. اگر شیر آب وان دارای دهانه وسیعی باشد، آب بیشتری نسبت به زمانی که لوله باریکتر باشد، می‌تواند با سرعت بیشتری جریان یابد. آب را به عنوان پهنای باند و سرعت جریان آب را به عنوان سرعت در نظر بگیرید.

اساساً، سرعت به سرعت انتقال داده‌ها اشاره دارد، در حالی که تعریف پهنای باند ظرفیت آن سرعت است. با توجه به مثال گفته شده، سرعت به این اشاره دارد که آب با چه سرعتی می‌تواند از طریق یک لوله رانده شود. پهنای باند به مقدار آبی اطلاق می‌شود که می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص از طریق لوله جابه‌جا شود. پیشنهاد می کنیم مقاله نود شبکه را بخوانید.

پهنای باند اینترنت

نحوه اندازه گیری پهنای باند اینترنت چگونه است؟

در حالی که پهنای باند اینترنت به طور سنتی بر حسب بیت در ثانیه (bps) بیان می‌شود، اما اکنون لینک‌های شبکه مدرن ظرفیت بسیار بیشتری دارند، به همین دلیل است که پهنای باند در حال حاضر بیشتر به صورت مگابیت در ثانیه یا گیگابیت بر ثانیه بیان می‌شود.

اتصالات پهنای باند می‌تواند به صورت کاملا متقارن باشد، به این معنی که ظرفیت داده در هر دو جهت دانلود و آپلود یکسان است، یا به صورت نامتقارن، به این معنی که ظرفیت دانلود و بارگذاری برابر نیست. در اتصالات نامتقارن، ظرفیت آپلود معمولاً کمتر از ظرفیت دانلود است.

پیشرفت‌های فناوری برخی از محاسبات پهنای باند را پیچیده‌تر کرده است که می‌تواند به نوع پیوند شبکه مورد استفاده بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، فیبر نوری با استفاده از انواع مختلف امواج نور و مالتی پلکسی تقسیم زمانی می‌تواند داده‌های بیشتری را از طریق یک اتصال در یک زمان در مقایسه با جایگزین‌های اترنت مسی منتقل کند که به طور موثر پهنای باند آن را افزایش می‌دهد.

پهنای باند مؤثر که بالاترین نرخ انتقال قابل اطمینانی است که یک پیوند می‌تواند در هر فناوری حمل و نقل ارائه دهد، می‌تواند با استفاده از آزمایش پهنای باند اندازه گیری شود. در طول آزمایش پهنای باند، ظرفیت پیوند با اندازه گیری مکرر زمان لازم برای خروج یک فایل خاص از مبدأ و دانلود موفقیت آمیز در مقصد تعیین می‌شود.

اندازه گیری پهنای باند

عالی برای شما

سرویس پهنای باند اینترنت بلوط مناسب :

  • شرکت‌ها و سازمان‌ها
  • مراکز داده
  • شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی
  • سازمان‌ها و صنایع
  • کسب‌وکارهای بزرگ آنلاین

جهت مشاوره و راه اندازی اینترنت سازمانی با واحد فروش پهنای باند اینترنت این شرکت تماس حاصل فرمایید.